Vönöck egyike azon magyar falvaknak, amelyben a lakosság többségét az evangélikusok alkotják. Az evangélikus parókiának egészen a reformációig visszamenő története van. A dolgozat művelődéstörténeti szemszögből tesz kísérletet ennek bemutatására. Az egyházak, így az evangélikus egyház is jelentősen hozzájárult a magyarság kulturális gyarapodásához.

Iskolái és papjai felbecsülhetetlen mértékben gazdagították és nevelték évszázadok óta a nemzet hozzájuk tartozó részét. A falu a kemenesaljai települések közé tartozik, hét kilométerre a tájegység központjától, Celldömölktől, mely 1978. január elseje óta város.

Kemenesalja nagy kultúrájú és az evangélikus vallás által erősen meghatározott vidék. Itt született Berzsenyi Dániel is, aki a Somogy megyei Niklára való költözésekor, 1808 - ban így búcsúzott szülőföldjétől:

(1) "Búcsúzás Kemenes - Aljától

Messze setétedik már a Ság teteje,
Ezentúl elrejti a Bakony erdeje,
Szülőföldem, képedet.
Megállok még egyszer, s reád visszanézek.
Vegyétek bús könnyemet...
Elmegyek de szívem ott marad véletek..."

A múlt virágzó evangélikus hitélete életkeretéül szolgált az itt élő népnek. A dolgozat célja ennek bemutatása. Ez a hitélet már régóta hanyatlóban van, de jó tudnunk, milyen fontos volt a hit a régieknek.